Dünya Tarihinin Bilinen En Zeki Dolandırıcıları

Dolandırıcılık bir meslek mi yoksa bir hastalık mı?


Arkeoloji, edebiyat, emlâk, çek, senet, belge sahteciliği vb. gibi bir çok türü olan  dolandırıcılık kişinin genelde yaşadığı çevredeki insanlardan örnek alarak suça başlamasıyla devam edip gidiyor. Tabi bir de işe sonradan giren zengin olma, lüks hayat yaşama hayali birleşince insanları kendine çeken cazibeli bir Kleopatra’ya dönüşüyor. Sonuç olarak ortada bir suç var ve o suçu işleyen ile onu mağdur ettikleri.

Tabi dolandırıcılık çok adi bir suç ama listemizde en iyileri var. Hatta en zekileri. Keyifli okumalar….

 1. 1 Gregor MacGregor (1786-1845)


  19. Yüzyılda Güney Amerika’da Portekiz ve İspanya kolonileriyle savaşan İskoç bir asker olan MacGregor tarihin en sıra dışı dolandırıcılarından biridir. 1821’de İngiltere’ye döndükten sonra Latin Amerika’da Poyais adını verdiği hayali bir ülkeyi fethettiğini iddia ederek, müşterilerine  Poyais tahvillerini 200 bin sterline varan fiyatlarla satmıştır. Bu işe kendini o kadar inandırmıştır ki kıymetli maden rezervlerinden, el değmemiş ormanlara kadar bir çok özelliğini sıraladığı hayali ülke Poyais’in el ile çizilmiş haritalarını yaparak sokaklarda dağıtmıştır. Bunun ile de yetinmeyen MacGregor Poyais ile ilgili 350 sayfalık bir rehber kitap hazırlamış hatta Poyais doları bile bastırmıştır.

  MacGregor yaptığı ilginç girişimi ile dönemin Londra’sının soylularına kendini kabul ettirmiştir. Yaklaşık 250 kişi MacGregor'un icat ettiği ülkeye 1822–1823'te göç etme girişiminde bulunmuşlar fakat  ve öyle bir devletin olmadığını anlayınca geri dönmüşlerdir. Geri döndüklerinde polise başvurmaları ile birlikte MacGregor foyası ortaya çıkmış ve hapse atılmıştır.

  Hapisten çıktıktan sonra bir süre Fransa’da yaşayan ve aynı yöntemle fransızları da dolandıran MacGregor 1845 yılında Venezuela’da ölmüştür..


 2. 2 Gerd Heidemann (1932-)


  Gerd Heidemann bir arkadaşıyla eskiden muhabirliğini yaptığı Almanya’nın en ünlü dergisi olan Stern dergisine 1983 yılında yaklaşık 6 milyon dolara Adolf Hitler’in sahte günlüğünü satmaya başarmıştır. Gerd Heidemann 25 Nisan 1983’de düzenlediği bir basın toplantısında “sansasyonel keşif” başlıklı bir sunumla kamuoyunun dikkatini üzerine çekmeyi başarmış, günlükte bir çok yazım hatası olmasına rağmen zekası sayesinde ünlü tarihçi Hugh Trevor’u bile kandırmayı başarmıştır.

  Skandalın açığa çıkmasıyla beraber Hamburg bölge mahkemesi tarafından dört yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırılmıştır. 3. 3 RAKİ (Güney Zobu)


  Zorlu şartlarda büyüyüp kötü geçmişleri ile ünlü olan dolandırıcıların aksine Güney Zobu, ayrıcalıklı bir aileden geliyordu. Dedesi ünlü paşalardan Hasan Rıza Zobu, babası Moskova Büyükelçi'si Şemsettin Zobu ve ünlü iş adamı Kuzey Zobu’nun ağabeyiydi kendisi. Bu varlıklı aile yapısı ile diğer dolandırıcılardan ayrılan tek yönü değildi elbette. Kıvrak zekası ve enteresan numaralarıyla ve seçtiği hedef kitlesi ile Türk dolandırıcıları arasında en popüler olanıydı. Genelde yasa dışı işler çevirmeye çalışanları dolandırdığı için kimse şikayet edemiyordu. Uzmanlık alanının ise döviz alım satımı işleriydi. Dolar taşımanın büyük suç olduğu yıllarda Raki’nin hedefinde çanta ya da bavul ile döviz kaçırmaya çalışan uyanıkları seçiyordu. Kurbanlarını çift kapılı binalara götürür  piyasa kurunun çok altında bir fiyatla döviz satmayı vaat ederek diğer kapıdan kaçardı.

  Bir söylentiye göre 6. Filonun İstanbul’u ziyareti sırasında, bir iş çevirmek üzere Amerikan subayı kıyafetiyle, dönemin en lüks oteli Hilton’a gitmiş ve orada karşılaştığı dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ile bir amerikan subayı gibi sohbet etmiştir.


 4. 4 Frank Abagnale (1948-)


  Yakalandığında Amerika Birleşik Devletler tarihinin en genç ve en cesur dolandırıcısı olarak görülen Frank Abagnale 1960 yıllarda toplamı 2.5 milyon dolara varan sahte çek bozdurmaya başarmıştır. 16 Yaşında çaldığı Pilot üniforması ile kendisini PanAm pilotu olarak tanıtıp 1964'ten 1967'ye kadar başarılı bir şekilde 16 ülkeye bedava seyahat etmiştir. Dolandırıcılık mesleğinde sadece pilotluk yoktu. Aynı dönemlerde kendisini  georgia hastanesinde yatılı çocuk doktoru ve louisiana eyaletinde savcı yardımcısı olarak tanıtarak insanları dolandırmıştır. Fransa’da yakalanan Frank Abagnale 12 yıl cezaya mahkum edilmiş ve bir süre sonra FBI 'dan gelen teklifle kalan cezasını çekmek için FBI 'da Check Fraud (dolandırıcılık kontrol) departmanında çalışmaya başlamıştır. Şimdilerde ise Abagnale and Associates isimli finansal dolandırıcılık danışmanlık şirketini yönetiyor.

  Frank Abagnale hayatı Hollywood filmlerine bile konu olmuştur. Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı ve başrollerini Leonardo Di Caprio ile Tom Hanks’in paylaştığı Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala) Filminin dolandırıcısı tabiyki de Frank Abagnale idi.


 5. 5 Charles Ponzi(1882-1949)


  İtalyan asıllı Ponzi 1903’da yerleştiği ABD’de yaptığı dolandırıcılıkla Amerikan tarihine adını yazdırdı. O yıllarda bir nevi uluslararası hisse senedi görevi gören Posta kuponlarına gözünü diken Charles Ponzi kendisine bir ofis açıp gazete ilanları vererek Posta kuponlarını almaya başladı. Zira Ponzi’yi tahrik eden kısmı Posta Kuponlarının her ülkede farklı nakit değerlere çevriliyor olmasıydı. Örneğin ABD’de 1 dolara alınan kupon başka bir ülkede 20 dolara kadar değer kazanabiliyordu. Kurduğu sistemle kolay yoldan para kazanmak isteyen kurbanlarını ağına alan Ponzi, bir tür saadet zinciri kurmuştu. 

  Günümüzde dolandırıcıların sıklıkla başvurduğu piramit sisteminin mucidi sayılabilecek olan ve İtalya’da Musolini’ye finansal danışmanlık bile yapan Ponzi 1949 yılında hayatını kaybetmiştir. 6. 6 Shaun Greenhalgh (1961-)


  Shaun Greenhalgh ünlü Fransız ressam Paul Gauguin tablolarını taklit edip satmaya başlayarak sanat dolandırıcılığına başlamıştır. Ardından antik Mısır heykelciklerini Chicago Sanat Enstitüsüne ve British Museum’a orijinal diye satmayı başarmıştır. Ailesi ile bir ekip de kurmayı ihmal etmeyen Shaun Greenhalgh; operasyonun satış tarafını karşılayan erkek kardeşi ve yaşlı anne-babaları ile birlikte çalışarak, yurt dışındaki müze, müzayede evi ve özel alıcılara satmış ve yaklaşık 1,5 milyon dolar kazanmıştır. Londra Polisi Shaun Greenhalgh ailesini "muhtemelen dünyanın en çeşitli sahtekarlık ekibi" olarak tanımlanmıştır.

  2012 yılında Amarna Princess heykeli sahteciliği yapmıştır. Dünyada sadece 2 benzer heykel örneği bulunan ve Firavun Akhenaten ve Kraliçe Nefertiti'nin kızlarını temsil eden heykeli çay ve kil karışımıyla kopyasını yapmış, ardından bu kopyayı 2003 yılında British Museum ve Christie's'teki uzmanlara danıştıktan sonra Bolton Müzesi, Amarna Princess'i 439.767 dolar karşılığında satın almıştır.

  2017 tarihinde işlediği bir çok sahtekarlık suçundan yakalanıp hapse atılmıştır.Tepkiniz nedir? Belirtiniz...

KIZGIN KIZGIN
0
KIZGIN
KAFA KARIŞTIRAN KAFA KARIŞTIRAN
0
KAFA KARIŞTIRAN
AĞLAMAKLI AĞLAMAKLI
0
AĞLAMAKLI
SEVİMLİ SEVİMLİ
0
SEVİMLİ
LANET OLSUN! LANET OLSUN!
0
LANET OLSUN!
BEĞENMEDİM BEĞENMEDİM
0
BEĞENMEDİM
Zekice Zekice
0
Zekice
BEĞENDİRİCİ BEĞENDİRİCİ
0
BEĞENDİRİCİ
Komedi Komedi
1
Komedi
AŞK AŞK
0
AŞK
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
İKNA İKNA
0
İKNA
O NE Kİ! O NE Kİ!
0
O NE Kİ!

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya Tarihinin Bilinen En Zeki Dolandırıcıları

Giriş Yap

Giriş için br yöntem seçiniz!

Hala Üye Değilmisiniz?
Kayıt Ol!

şifre yenile

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol!

Bilgilerinizi Giriniz!

Geri Dön
Giriş Yap
Eklemek İstediğiniz Format
Kişilik Testi
Zorlayıcı test oluştur zor sorular araştırılsın!
Normal Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme üzerine anketler
Öykü
Embeds ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açılır Liste
Açılır Listeler
Sıralama listesi
Sıralama listesi
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
GIF format