En iyi ve Çok Okunan Dünya Klasikleri Listesi


Dünya Klasikleri asla eskimeyen ve sürekli okunan eserlerdir hatta bu eserler filmlere konu olmış beyaz perdeye taşınmıştır. Bu listemizde en çok okunan ve en iyi dünya klasiklerimiz yer almaktadır. Listemizde Dünya Klasiklerinin konusu ve özetleri de yer almaktadır. 

 1. 1 Suç ve Ceza- Fyodor Dostoyevski


  Yoksul bir gencin hayatını anlatan Dostoyevski Romanda Raskolnikov adlı başarılı bir hukuk öğrencisinin yoksul hayatından dolayı okulunu yarıda bırakmak zorunda kalır sonra hayatını devam ettirebilmek için ziynet eşyalarını tefeci kadına verir. Bu yaşlı kadının dünya içindeki düzene zararlı olduğunu düşünür ve bunun yaşamaması gerektiği kanısına varır. Bu düşünceye daha fazla kapılan Raskolnikov yaşlı tefeci kadını ve hiç hesapta olmayan kadının kız kardeşini öldürür. Raskolnikov tefeci kadının öldürmesini kendisinin toplum için bir görev olduğunu kabul etmekte ama masum bir kadını da öldürdüğünü hatırlamakta olması onu ileri derecede kötü bir bunalıma iter. 

  Dostoyevski romanda her ne olursa olsun başkalarına yapılan suçun mutlaka cezasının çekileceği temeline dayanır.

 2. 2 Sefiller – Victor Hugo


  Jan Valjean isimli bir şahsın bir zaman bir somun ekmek çaldığı için kürek cezasını çarptırılır. Sürekli kaçtığı için bu süre uzar ve 19 yıl boyunca cezaevinden çıkamaz. Bu yüzden topluma karşı kin ve nefret besler. Cezavinden çıktıktan sonra bir evdeki gümüşlükleri çalar ve yakalanır. Ev sahibi onu affeder ve ona acır bu yüzden de ona yarım eder. Jan Valjean eski günlerine dönmek istemez ve yeni bir hayat kurmaya karar verir. Bu karar onu toplumun içine katar herkesin güvenini kazanır ve bir kasabada belediye başkanlığı yapar. Javer isimli bir müfettiş onu merak eder. Tüm hayatını ortaya çıkarır önceden nasıl bir insan olduğunu gözler önüne serer. Jan Valjean bir isim karışıklığı yüzünden yapmadığı bir suç yüzünden tekrar hapse girer. Tekrar çıktığında üvey kızını da yanına alır.

  Victor Hugo bu romanında cezaevindençıkan bir insanın toplum karşısında dışlanmasını, kötü biri olarak gösterilmesini ve bu nedenle çektiği sıkıntılara ve acılara değinmiş bir yandan da yoksulluğun yol açtığı sorunlara da yer vermiştir.

 3. 3 Anna Kareninnna- Lev Tolstoy


  Anna herkes tarafından sevilen ve saygı görülen güzel bir kadındır. Yüksek makamı olan bir devlet memuru ile evlidir. Sıkıcı bir evlilik yaşamaktadır bu sıkıntısını evindeki çocuğuyla geçirmektedir. Çocuk Anna’nın tek mutluluk kaynağıdır. Anna eşinin ağabeyi ile eşinin tartışını duyar ve aralarını yapmak için Moskova’ya gider. Moskova’ya gittiğinde Vrosnki adında genç bir delikanlıya aşık olur. Vronski ilk gördüğünden beri Anna’ya hayran olmaktadır. Bu aşka daha fazla dayanamaz ve Anna eşine bu durumu izah eder. Eşi bunu duyduğunda ise yıkılır. Eşi Anna’dan boşanmak istemez çünkü ailemize kötü bir leke getireceğini düşünür. Anna daha fazla dayanamaz ve Vronski İtalya’ya kaçarlar. Geri döndüklerinde ise toplum onları dışlar ve arkadaşlık yapmak istemezler. Bu durum Anna’yı bunalıma sokar. Vronski’nin de artık kendinisi sevmediğini düşünür yaptıklarından pişmanlık duyar ve intihar eder.

 4. 4 Vadideki Zambak – Honore de Balzac


  Felix ailesinin zengin olmasına rağmen aile bağları kopuk birey ferttir. Bu yüzden Aile baskısı yüzünden otoriter yetiştirilmiş çalışkan bir insandır. Bu çalışkanlığı ile sarayda büyük makam sahibi olmuştur. Henriette adında bir kadına aşık olmuştur. Henriette evli bir kadındır. Eşi çok hastadır. Felix bu kadınla mektuplaşırlar. Henriette ona aşkın kadınlar üzerinde ne yapması gerektiğini  vs.anlatır. Felix ise ailesinin ne kadar sert ve acımasız olduğundan bahseder. Felix Parise gider orada bir kadınla tanışır ve evlenir. Bunu duyan Henriette hastalanır. .Felix Henriette hastalandığı haberini alır ve eşini terk eder. Henriette ölmüştür. Felix’e bir mektup bırakır.

 5. 5 Aşk ve Gurur – Jane Austen


  Bennet ailesi anne – baba ve 5 kızdan oluşan 7 kişilik bir ailedir. Anne Mrs. Bennet her zaman kızlarını zengin ve soylu birer adamla evlendirmek istemektedir. Baba ise çok akıllı ve düzgün bir insandır. Elizabeth çok akıllı ne yapması gerektiğini bilen oturaklı güzel bir kızdır.  Darcy adında bir gencin ilk zamanlar Elizabethi küçümser. Elizabeth bu küçümsemeyi duyar ve Darcy ile sürtüşürler. Elizabeth küçük kardeşinin hastalanmasına üzülür ve onun yanında kalmaya karar verir. Elizabeth kardeşi Jane yanına gittiğinde ise Darcy ile karşılaşır. Elizabeth ve Darcy arasında gururlu bir aşk hikayesi o anda başlar.

 6. 6 Babalar ve Oğullar – Ivan Turgenyev


  Rusya’nın bir bölgesinde yaşayan ünlü bir ailenin babası olan iyi niyetli ve temiz kalpli bir insandır. Karısı ölmüştür. Oğlu Arkady üniversiteyi bitirdikten sonra tatili beraber geçirmek için Barazov adında bir arkadaşıyla babasının çiftliğine döner. Barozov ters ve alaycı bir tavrı vardır. Arkady’nin amcası Pavel’le sürekli tartışır. Arkady de Barazov’u kendine örnek almışıtr. Bu iki genç bir baloda iki kız ile tanışırlar ve sürekli vakit geçirir, eğlenirler. Bu iki arkadaş Anna’ya aşık olurlar fakat Anna ikisini de reddeder. Aslında Arkady’nin ilgilendiği kadın Anna’nın kardeşi Katya’dır. Barazov, Arkady’nin amcasına hakaret etmesi üzerine tartışırlar. Baraozv da Anna’nın etkisinde kurtulmak için Köylü bir kız ile flört eder. Arkady, sonradan aşık olduğu Katya’ya evlenme teklifi eder ve babasının izinden gider. Barazov ise Pavelle düello yapar ve düllo da hafif bir şekilde yaralanır. Baraov ise köyü terk eder babasının yanına gider. Kazayla tifo bulaşır ve ölür.

 7. 7 İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens


  Fransız İhtilalinin görünmeyen diğer yüzünü anlatan bir eserdir.İhtilal öncesi ve sonrasında yaşanan kanlı tartışmaları konu almaktadır. Fransız İhtilali öncesinde hasız bir şekilde cezaevine giren Doktor Manette kızı İngiltere’ye yerleşir. Doktor Manette’nin kızı İngiltere de aristokrat bir ailenin oğlu olan Darnay’la tanışır ve evlenir. Darnay bir süre sonra ona mektup gelmesi üzerine Paris’e gider ve orada idama mahkum edilir. Sebebi ise aristokrat olması neticesinde haksız bir şekilde yargılanır. Eşi ise bu durumdan haberdar olması üzerine Paris’e gider ve onu kurtarmak için uğraşını konu alır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0

Tepkiniz nedir? Belirtiniz...

KIZGIN KIZGIN
0
KIZGIN
KAFA KARIŞTIRAN KAFA KARIŞTIRAN
0
KAFA KARIŞTIRAN
AĞLAMAKLI AĞLAMAKLI
0
AĞLAMAKLI
SEVİMLİ SEVİMLİ
0
SEVİMLİ
LANET OLSUN! LANET OLSUN!
0
LANET OLSUN!
BEĞENMEDİM BEĞENMEDİM
0
BEĞENMEDİM
Zekice Zekice
0
Zekice
BEĞENDİRİCİ BEĞENDİRİCİ
0
BEĞENDİRİCİ
Komedi Komedi
0
Komedi
AŞK AŞK
0
AŞK
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
İKNA İKNA
0
İKNA
O NE Kİ! O NE Kİ!
0
O NE Kİ!

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En iyi ve Çok Okunan Dünya Klasikleri Listesi

Giriş Yap

Giriş için br yöntem seçiniz!

Hala Üye Değilmisiniz?
Kayıt Ol!

şifre yenile

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol!

Bilgilerinizi Giriniz!

Geri Dön
Giriş Yap
Eklemek İstediğiniz Format
Kişilik Testi
Zorlayıcı test oluştur zor sorular araştırılsın!
Normal Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme üzerine anketler
Öykü
Embeds ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açılır Liste
Açılır Listeler
Sıralama listesi
Sıralama listesi
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
GIF format