İnsanların Bize Tuhaf Gelen Enteresan Bağımlılıkları

Bağımlılığın akıl hastalığı olduğunu unutmamak önemlidir.


Bu bağımlılıklardan bazıları insanların bunu yalnızca dikkat için yaptıklarını düşünmelerini sağlayabilir, ancak insanlar hemen hemen her şeye bağımlı olabilir. Beynin ödül merkezini aydınlatan şey insanların bağımlısı olabileceği bir şeydir. İnsan beyni mutluluk ve sevinç için bazı hormonlar salgılar, garip olan şeyleri mutluluk ve neşe ile ilişkilendirir ve böylece bağımlılık doğar. İşte belki de daha önce hiç duymadığınız bazı bağımlılıklar..

“Hiç kimseye bağımlı kalmazsan kazanırsın” Chandra Mohan Jain (Osho)

 1. 1 Alışveriş Yapmak


  Bu bağımlılık aslında tıbben kabul edilmiş bir bağımlılıktır. Oniomania ya da  "kompulsif alışveriş" adlandırılan bu rahatsızlığı yaşayan kişiler hayatları üzerinde kontrol sahibi olamazlar. İstedikleri ama ihtiyacı olmayan şeylerden dolayı borca girerler. Bazen depresyon ya da yetersizlik hissinden kaynaklanabilir. Alışveriş sırasında haz alma, doyum bulma ve rahatlama yaşarlar yalnız, alışverişin ardından çok para harcadığı için pişmanlık, kendini kınama ya da suçluluk hissedebilirler.

 2. 2 Bronzlaşma ya da Güneşlenme


  Tanoreksiya, ya da tanoreksia, kişinin güneşlenmeye bağımlı olduğu nadir bir hastalıktır. Özellikle yaz mevsiminde bronz tenli olma isteği artık bir tutkuya dönüşmektedir.Hastalar kendilerini soluk, renksiz olarak tanımlamakta ve bu durumda onları bir tür saplantıya götürmektedir. Bu durumu telafi etmek için suni kaynaklara başvurmakta, gereğinden fazla solaryum merkezlerine gitmektedirler. Bronzlaşma bağımlılığı kişilerde sadece psikolojik sorunlar yaratmamakta, ayrıca kansere de sebep olmaktadır.

 3. 3 Burun Spreyi


  Genellikle nezle olduğumuzda hemen hemen tüm doktorların reçetelerimizden eksik etmediği burun spreyleri bağımlılık yapabilir. Daha fazla nefes alma ihtiyacına karşı konulmaz bir istekten doğduğu ileri sürülen burun spreyi, diğer madde bağımlılıklarından pek de farkı yoktur.

 4. 4 İnsan Kanı İçmek


  ABD'nin Pensilvanya, eyaletinde yaşayan Julia Caples adındaki kadın tam 30 yıldır insan kanı içiyor. Ayda 2 litre kan içtiğini belirten kadın, kana bağımlı olduğunu iddia ediyor ve kanı içtiğinde daha güçlü, sağlıklı ve daha güzel hissettirdiğine inanıyor.

 5. 5 Piercing bağımlılığı


  Bu bağımlılığı adlandıracak henüz bir tıbbi bir terim olmasa da kişiler kendilerine hakim olamayıp,vücudunun her santimini "değiştirilmiş" hale getirmeye çalışıyor. İnsanlar evleri gibi vücutlarını da bir tür dekorasyona maruz bırakıyorlar. Sadece  Piercing (deriye delik açarak metal, plastik vb. yerleştirilmesi) değil dövmelerde bu bağımlılığa dahil.

 6. 6 Egzersiz Yapmak


  Listedeki muhtemelen en kötü bağımlılığın egzersiz olmamasına rağmen, aşırı yapılması halinde ciddi beden ve ruh sağlığı sorunlarına maruz bırakabilir. Kalori alımına ve günlük ağırlığa takıntılı davranmaya başlayan bu bağımlılar günde 2 3 saat egzersiz yapmaktadırlar. Spor ve egzersiz yapmadıkları zaman  yoğun stres altında girmekteler. Bu da kişide uyku bozuklukları, sosyal ortamlardan soyutlanma, depresyon, asabilik vb gibi psikolojik sorunlar yaratmaktadır. Ayrıca aşırı egzersiz kas, kemik ya da eklemlerinizde kalıcı hasarlara sebebiyet vermektedir. Eskiler boşa söylememiş "azı karar çoğu zarar" ...

 7. 7 Saç ve Kıl Koparma


  Bu bağımlılık, İnsanların saçlarını, kirpiklerini, kaşlarını, sakallarını yani vücudundaki tüm kıllarını karşı koyamaz şekilde yolması şeklinde görülen bir dürtü kontrol bozukluğudur. Saç ve Kıl Koparma Hastalığı (trikotillomani) 1889'da Fransız bir dermatoloji doktoru olan Francois Hallopeau tarafından tanımlanmıştır.

 8. 8 Karşılıksız Aşk


  Bildiğimiz platonik aşktan başka bir şey değil. Yalnız bazı insanlar reddedilme acısına bağımlı olabilmekte, kendisine ve çevresindekilere zarar verebilmektedir.

 9. 9 Sosyal Medyada Olmak


  Belki de çağımızın en büyük bağımlılığı desek abartmış olmayız. İnsanlar gerçek hayatta olamadıkları ve arzuladıkları kişi gibi olmak için role bürünme, başkalarının hayatını takip etme isteği, kendisinin de güzel olduğunu gösterme arzusu gibi nedenlerle sosyal medyaya bağımlı hale geliyorlar.Sosyal medyada çok uzun süre vakit geçirenler (zaten bu şekilde tasarlanmıştır) artık bağımlısı haline geliyor. Bu da insanların hayatında hem kişisel ilişkilerini hem de işlerini etkileyen büyük bir sorun haline gelebilmektedir.Uzmanlar en iyi tavsiyenin sosyal medyayı günde sadece bir kez ziyaretle sınırlandırmak olduğunu söylüyor.

Tepkiniz nedir? Belirtiniz...

KIZGIN KIZGIN
0
KIZGIN
KAFA KARIŞTIRAN KAFA KARIŞTIRAN
1
KAFA KARIŞTIRAN
AĞLAMAKLI AĞLAMAKLI
0
AĞLAMAKLI
SEVİMLİ SEVİMLİ
1
SEVİMLİ
LANET OLSUN! LANET OLSUN!
3
LANET OLSUN!
BEĞENMEDİM BEĞENMEDİM
0
BEĞENMEDİM
Zekice Zekice
0
Zekice
BEĞENDİRİCİ BEĞENDİRİCİ
1
BEĞENDİRİCİ
Komedi Komedi
1
Komedi
AŞK AŞK
0
AŞK
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
İKNA İKNA
1
İKNA
O NE Kİ! O NE Kİ!
0
O NE Kİ!

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsanların Bize Tuhaf Gelen Enteresan Bağımlılıkları

Giriş Yap

Giriş için br yöntem seçiniz!

Hala Üye Değilmisiniz?
Kayıt Ol!

şifre yenile

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol!

Bilgilerinizi Giriniz!

Geri Dön
Giriş Yap
Eklemek İstediğiniz Format
Kişilik Testi
Zorlayıcı test oluştur zor sorular araştırılsın!
Normal Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme üzerine anketler
Öykü
Embeds ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açılır Liste
Açılır Listeler
Sıralama listesi
Sıralama listesi
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
GIF format