Sevgililer Günü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Neredeyse her yıl 14 Şubatta insanlar sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler veriyor.


Sahi nereden geldi bu Sevgililer Günü biliyor musun? Nasıl bu kadar popüler oldu? Her zaman sevgi ve iyi duygular mıydı? Kanlı kökenlerinden, tatlı, çikolatalı modern geleneklerine kadar Sevgililer Günü hakkında bilmeniz gerekenler….

Romalılar'ın Pagan tatili

Romalılar, 14 Şubat'ta Roma tanrıçaları ve tanrıçaları Kraliçesi olan Juno Fructifier'in yanı sıra evlilik tanrıçasını da onurlandırmak için bir Pagan tatili düzenledi. Bir ritüelde, kadınlar isimlerini ortak bir kutuya gönderecek ve erkekler her biri birer tane çekeceklerdi. Bu ikisi, festival süresince (ve ertesi yılın tamamı için) bir çift olurdu. Her iki tören de sadece doğurganlığı değil aynı zamanda yaşamı da teşvik etmek için tasarlandı.

Luperkalia Şöleni

Luperkalia Şöleni: 15 Şubat'ta Romalılar doğurganlığın tanrısı Faunus'a saygı duyarak Luperaclia'yı kutladılar. Erkekler, Palatine Tepesi'nin eteklerinde bulunan kurt tanrısı Lupercal'a adanmış bir mağaraya giderdi ve Romalıların, Roma kurucularının Romulus ve Remus'un bir kurt tarafından emildiklerine inandıkları yerdeydi. Erkekler bir keçi kurban eder, cildi alır ve etrafına dolaşarak, doğurganlığı garanti altına almak için kadınlara küçük güvercinlerle vururlarmış,

2. Claudius

Sevgililer Günü'nün kökeniyle ilgili en popüler teori, Romalı İmparator 2. Claudius dönemidir. İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Claudius'un tek endişesi ve en büyük problemi ordusunda savaşacak asker bulamamaktı.  Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden savaş sırasında Roma'daki  tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentine

ziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Piskopos Valentine Claudius’un isteklerine karşı gitti ve kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ı Hristiyan şehitliğine gömüldü.

İngiltere, Viktorya Dönemi

64 yıl boyunca İngiltere'nin kraliçesi olan Victoria ülkenin en uzun süre başta kalan en sıradışı hükümdarı olmuştur. O'nun döneminde cinselliğe ve kadınlara yönelik umarsız yasaklarından Sevgililer Günü de nasibini almıştır. Öyleki;  Britanya İmparatorluğu'nun zirvesi olarak kabul edilen ve yasakların , akıl almaz baskıların olduğu Viktorya döneminde, Sevgililer Günü kartı imzalamak kötü bir şans olarak kabul edilirdi.

İngiltere Kralı VII Henry

İngiliz tarihinin meşhur Güller Savaşına son verip tahta çıkan İngiltere Kralı VII Henry; 1537'de 14 Şubat'ı Aziz Sevgililer Günü tatilini resmen ilan etti. Böylece Sevgililer Günü İngiltere'de ulusal bir gün haline dönüştü.

Aşıklar Şehri Roma

Her sene 14 Şubat'ta, ünlü yazar Shakespeare'in eserinde yer alan Romeo ve Juliet'in yaşadığı İtalya'nın Verona kentinde, Juliet adına binlerce adet mektup gönderiliyor.

Richard Cadbury, Çikolata

1800'lü yılların hekimleri, hastalarından kaybolmuş sevdikleri için sakinleştirmek için çikolata yemelerini tavsiye ettiler. Richard Cadbury, 1800'lerin sonlarında Sevgililer Günü için kalp şeklinde ilk çikolata kutusunu üretti. Artık çikolata modern kapitalizmin vazgeçilmez endüstrilerinden birine dönüşmüş oldu.

Venüs ya da Afrodit

Sevgililer Günü’nün çiçeğinin kırmızı gül olmasının elbette özel bir manası var. Kırmızı gül Roma mitolojisinde aşk tanrıçası olarak bilinen Venüs’ü sembolize ediyor. Yunan mitolojisinde Afrodit ismiyle de bildiğimiz Venüs  altın, kırmızı bir kostüm giydiği söylense de çoğu kez çıplak olarak betimlenir.

ABD Valentine's Day

14 Şubat Sevgililer Günü'nü en çok değer veren kuşkusuz Amerikalılardan başkası deildir. ABD halkının yaklaşık %62'si bu günü kutluyor ve sevgililerine hediye alıyor. Her yıl 14 Şubat'ta Amerikalılar 220 milyon gül ve 132 milyon kart almakta ve  çikolataya da 448 Milyon dolar para harcamaktadırlar. Ayrıca Amerika’nın Teksas eyaletinde Valentine isminde bir kasaba yer almaktadır. Yalnız kasabanın isminin Sevgililer Günü veya Aziz Valentine ile pek bi ilgisi yoktur. Kasabaya gelen ilk trenin 14 Şubat tarihinde kasabaya varmış olması sebebiyle kasaba bu ismi almıştır.

Tepkiniz nedir? Belirtiniz...

KIZGIN KIZGIN
0
KIZGIN
KAFA KARIŞTIRAN KAFA KARIŞTIRAN
0
KAFA KARIŞTIRAN
AĞLAMAKLI AĞLAMAKLI
0
AĞLAMAKLI
SEVİMLİ SEVİMLİ
0
SEVİMLİ
LANET OLSUN! LANET OLSUN!
0
LANET OLSUN!
BEĞENMEDİM BEĞENMEDİM
0
BEĞENMEDİM
Zekice Zekice
0
Zekice
BEĞENDİRİCİ BEĞENDİRİCİ
0
BEĞENDİRİCİ
Komedi Komedi
0
Komedi
AŞK AŞK
0
AŞK
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
İKNA İKNA
0
İKNA
O NE Kİ! O NE Kİ!
0
O NE Kİ!

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sevgililer Günü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Giriş Yap

Giriş için br yöntem seçiniz!

Hala Üye Değilmisiniz?
Kayıt Ol!

şifre yenile

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol!

Bilgilerinizi Giriniz!

Geri Dön
Giriş Yap
Eklemek İstediğiniz Format
Kişilik Testi
Zorlayıcı test oluştur zor sorular araştırılsın!
Normal Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme üzerine anketler
Öykü
Embeds ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açılır Liste
Açılır Listeler
Sıralama listesi
Sıralama listesi
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
GIF format